این پست ویژه راهنمایی مدیران بخش آزمون آموزشگاه مجازی اندیشه است و برای سایر کاربران عزیز، کارآیی ندارد. ورود به بخش آزمون.

 

 

با نام کاربری و رمز عبور خود،‌ نمی توانم وارد بخش آزمون بشوم

مرکز آزمون دو بخش دارد: بخش ویژه مدیران و اساتید،‌ بخش ویژه داوطلبان. داوطلبان فقط آزمون های مرتبط با خود را می بینند و اساتید و مدیران به قابلیت های مدیریتی طراحی تست و … دسترسی دارند. اگر شما در بخش مدیریت اکانت و نام کاربری داشته باشید،‌ با همان اکانت نمی توانید وارد بخش داوطلبان بشوید. برای بخش داوطلبان باید اکانت دیگری بسازید. بنا بر این زمانی که با پیام خطای نام کاربری و رمز عبور مواجه شدید، اگر از داشتن نام کاربری خود اطمینان دارید، به آدرس بار دقت کنید. باید کلمه admin در ادرس بارتان وجود داشته باشد. ممکن است شما مشخصات کاربری خود به عنوان مدیر، را در بخش کاربران عادی وارد می کنید یا بالعکس. در این صورت طبیعی است که نتوانید وارد شوید.

کاربر عادی نام کاربری و رمز را می‌زند، ولی وارد نمی‌شود

اگر کاربران هنگام وارد کردن نام کاربری و رمز عبور نمی‌توانند وارد اکانت خود شوند؛ دو حالت و دو دلیل متفاوت وجود دارد:

۱- سیستم پیغام خطای «نام کاربری یا رمز عبور اشتباه است» نمایش می‌دهد

اگر پیغام خطای قرمز نمایش داده می‌شود؛ یعنی به هر حال کاربر دارد نام کاربری یا رمز عبور را اشتباه وارد می‌کند.

دلایل مشکل:

  • ممکن است کاربر، رمز را با حروف فارسی وارد می‌کند. مثلاً ۴ به جای ۴
  • ممکن است کاربر، رمز را از جایی کپی کرده باشد و ابتدا یا انتهای آن یک فاصله کپی شده باشد. (از کاربر بخواهید رمز را تایپ کند)

به هر حال، فراموش نکنید که سیستم اشتباه نمی‌کند. وقتی می‌گوید نام کاربری یا رمز اشتباه است، حتماً اشتباه است.

۲- سیستم هیچ پیغام خطایی نمایش نمی‌دهد

اگر کاربر نام کاربری و رمز را صحیح وارد می‌کند ولی سیستم لاگین نمی‌کند و هیچ پیغامی هم نمایش نمی‌دهد، چند دلیل ممکن است وجود داشته باشد:

  • به احتمال زیاد سیستم یا گوشی کاربر یک نرم‌افزار امنیتی دارد که آن نرم‌افزار بیش از حد سخت‌گیری می‌کند و اجازه ثبت کوکی را نمی‌دهد.
  • — راه حل: کاربر باید از یک سیستم دیگر استفاده کند و یا تنظیمات امنیتی را ریست کند.
  • احتمال دیگر این است که شما بیش از ظرفیت هاست خود به طور همزمان کاربر آنلاین روی سایت دارید. اگر به طور مثال ظرفیت هاست شما ۲۰ نفر باشد اگر ۳۰ نفر به طور همزمان وارد آزمون شوند هر مشکلی ممکن است پیش بیاید. یکی از مشکلات همین عدم لاگین کاربران است.
  • — راه حل: یا باید تعداد کاربران آنلاین خود را کاهش دهید و یا هاست خود را به هاست پربازدید ارتقا دهید.

ایمیل بازیابی رمز عبور به مقصد نمی‌رسد

اگر کاربران یا مدیران برای بازیابی رمز عبور اقدام می‌کنند و ایمیل بازیابی به صندوق آن‌ها نمی‌رسد، موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

باید حتماً کاربر یا مدیر در پروفایل خود ایمیل خود را وارد کرده باشد. اگر سیستم پیغام «چنین ایمیلی در پایگاه داده یافت نشد» را نمایش داد یعنی کاربر ایمیل خود را در پروفایلش وارد نکرده و یا یک ایمیل دیگر وارد کرده…

اجازه دادن فقط به تعدادی کاربر و نه همه برای شرکت در آزمون

اگر نیاز دارید که فقط به کاربران خاصی اجازه دهید که در آزمون شرکت کنند و بقیه اجازه حضور در آزمون نداشته باشند، در هنگام تعریف آزمون یا اگر آن را تعریف کرده‌اید، در ویرایش آزمون، گزینه «آیا آزمون برای عموم قابل دسترسی باشد؟» را روی «خیر» تنظیم کنید:

سپس در منوی «امکانات» روی «اجازه دادن به داوطلب جهت شرکت در آزمون» کلیک کنید:

در صفحه بعد، نام کاربری‌های مجاز را خط به خط وارد کنید.

توجه: برای کپی کردن نام‌های کاربری، می‌توانید در لیست کاربران، روی آیکون «مداد» در بالای صفحه کلیک کنید و سپس با موس ستون نام کاربری را انتخاب و کپی کنید. (آیکون مداد در کپی کردن نام‌های کاربری بسیار مفید است)

توجه: اگر یک سری کاربر (مثلاً دانش پژوهان دوره شبهه شناسی شیراز) قرار است به آزمون‌های مختلف دسترسی داشته باشند، بهتر است ابتدا از منوی «داوطلبان» یک گروه کاربری جدید بسازید و آن گروه کاربری را به آزمون مجاز کنید…

آپلود عکس و فایل و فرمول‌نویسی

مرکز آزمون به یک ویرایشگر بسیار قدرتمند مجهز است. این ویرایشگر امکان آپلود مستقیم عکس، ویدئو و هر نوع فایل دیگری را فراهم می‌کند. همچنین امکان فرمول‌نویسی بسیار بسیار آسان.

یک ویدئو از این امکانات در ادامه قابل مشاهده است:

نکته‌ای در کپی کردن متن از Word

دقت بفرمایید که Word نرم‌افزار پیشرفته‌ای است که ممکن است به شما اجازه تغییرات گسترده‌ای روی متن بدهد. اگر متنی را در ورد ویرایش کرده باشید و سپس آن را کپی کنید و در متن سؤالات در حالی که ادیتور فعال است Paste کنید ممکن است کدهایی در پشت صحنه کپی شود که مرکز آزمون را دچار اختلال کند.

در این حالت معمولاً سؤالات نمایش داده می‌شود اما وقتی به آن سؤال می‌رسد، از آنجا به بعد سؤالات نمایش داده نمی‌شود.

راه حل: هر گاه از Word چیزی را به ادیتور مرکز آزمون کپی می‌کنید، به جای زدن کلیدهای Ctrl+V برای Paste کردن، کلیدهای Ctrl+Shift+V را بزنید. در این حالت Formatهای پشت صحنه متن حذف می‌شود و سپس Paste می‌شود…

توضیح یک ابهام: گزینه انتخابی ما جا به جا شده!

ممکن است کاربران پس از آزمون به شما گلایه کنند که ما در حین آزمون مثلاً برای سؤال اول، گزینه اول را انتخاب کردیم اما در پاسخ‌ها گزینه چهارم برای ما انتخاب شده و غلط حساب شده!

دقت کنید: سیستم هرگز گزینه انتخابی کاربر را تغییر نمی‌دهد. این سوء تفاهم به این خاطر است که شما نمایش گزینه‌ها را در آزمون به صورت «رندوم» انتخاب کرده‌اید. بنابراین در حین آزمون ممکن است کاربر گزینه x را در جایگاه اول ببیند اما در جواب‌ها که گزینه‌ها رندوم نخواهند بود، آن گزینه در جایگاه چهارم یا هر جایگاه دیگری دیده شود.

مثال: یک کاربر سؤال و گزینه‌ها را در حین آزمون به این صورت دیده:

دقت کنید که چه گزینه‌ای را انتخاب کرده:

 

 

حالا در نتایج همان سؤال به این صورت دیده شده:

دقت کنید که گزینه انتخابی کاربر همان چیزی است که خودش انتخاب کرده، فقط جایگاه آن به جایگاه چهارم منتقل شده و چون الان گزینه اول صحبح است، کاربر فکر می‌کند او هم گزینه اول را انتخاب کرده و باید سیستم درست بگیرد اما به متن گزینه‌ها دقت نمی‌کند که همان گزینه‌ای که او انتخاب کرده الان در جایگاه چهارم است.

معمولاً این مشکل به خاطر این پیش می‌آید که کاربران نمی‌دانند گزینه‌ها رندوم است، بنابراین دست به تقلب می‌زنند. یعنی یک نفر پاسخ سؤالات را می‌بیند و بقیه از روی او پاسخ می‌دهند. کاربری که پاسخ‌ها را دیده به بقیه می‌گوید فلان سؤال را گزینه «الف» انتخاب کنید! در حالی که سیستم گزینه‌ها را رندوم کرده و گزینه «الف» الان گزینه دیگری است.

این از امکانات ارزشمندی است که باعث کاهش تقلب در آزمون‌های آنلاین می‌شود و باید قبل از ورود به آزمون کاربران را توجیه کنید که گزینه‌ها رندوم است، بنابراین نکند از روی هم تقلب کنید یا این سوء تفاهم را مرتکب شوید…

نکاتی درباره آزمون از نوع نظرسنجی

اگر نیاز به ایجاد آزمون نظرسنجی داشتید، هنگام ایجاد آزمون، نوع آزمون را روی «نظرسنجی» قرار دهید.

نظرسنجی نیز مانند آزمون استاندارد می‌تواند حاوی سؤالات تشریحی یا چندگزینه‌ای باشد.

هنگام طرح سؤالات چندگزینه‌ای نظرسنجی از شما خواسته می‌شود که یک گزینه را به عنوان پاسخ انتخاب کنید؛ ممکن است این سؤال مطرح شود که در نظرسنجی «گزینه صحیح» نداریم.

همانطور که هنگام طرح سؤال به عنوان راهنما نوشته شده است، در آزمون‌های روان‌شناسی و در نظرسنجی‌ها، تیک پاسخ برای فهماندن تک‌گزینه‌ای یا چندگزینه‌ای بودن انتخاب است.

بنابراین، شما:

  • اگر می‌خواهید کاربر فقط بتواند یک گزینه از بین گزینه‌های مختلف را انتخاب کند، همیشه گزینه اول را به عنوان پاسخ در نظر بگیرید. مثال:
  • اگر می‌خواهید کاربر بتواند بیش از یک گزینه را انتخاب کند، همیشه گزینه اول و دوم را به عنوان پاسخ در نظر بگیرید. مثال:

 

نمایش سؤالات بالا به کاربر در هنگام آزمون به صورت زیر است:

در سؤال اول کاربر فقط می‌تواند یک گزینه را انتخاب کند. در سؤال دوم، بیش از یک گزینه…

پس، در حقیقت پاسخ صحیح مطرح نیست و مهم نیست، اگر یک پاسخ صحیح در نظر گرفته شود، مرکز آزمون اجازه انتخاب یک گزینه را به کاربر می‌دهد و اگر بیش از یک پاسخ صحیح در نظر گرفته شود، مرکز آزمون اجازه انتخاب بیش از یک گزینه را به کاربر می‌دهد.

دقت کنید که اگر آزمون از نوع نظرسنجی باشد، به کاربر پاسخ‌نامه نمایش داده نمی‌شود. بنابراین نگران نباشید که مثلاً کاربر تعجب می‌کند که پاسخ صحیح را انتخاب نکرده!

برای تحلیل پاسخ کاربران نیز می‌توانید در بخش آمار به در منوی «امکانات» گزینه «جزئیات پاسخگویی به سؤالات» را انتخاب کنید و ببینید که چند درصد افراد کدام گزینه را انتخاب کرده‌اند.

و یا می‌توانید خروجی اکسل بگیرید و در اکسل تحلیل‌های بیشتر انجام دهید…

افزودن داوطلبان به صورت دسته‌ای از طریق فایل اکسل

برای افزودن دسته‌ای داوطلبان از طریق فایل اکسل، باید لیست داوطلبان را به صورت خط به خط در فایل نمونه‌ (برای دانلود فایل نمونه کلیک کنید) درج کنید و سپس از منوی داوطلبان، گزینه «بارگذاری فایل حاوی داوطلبان» را انتخاب کنید و این فایل را انتخاب کنید…

آزمون در لیست آزمون‌ها دیده نمی‌شود

اگر آزمونی تعریف کرده‌اید که در صفحه اول در لیست آزمون‌ها دیده نمی‌شود، چند دلیل ممکن است داشته باشد:

۱- آزمون را مدیری تعریف کرده که «خودمختار» است و آن‌را «خصوصی» تعریف کرده.

۲- در تنظیمات آزمون گزینه «آزمون در لیست آزمون‌های صفحه اول دیده شود؟» را روی «خیر» تنظیم کرده‌اید.

رفع این مشکل: طبیعتاً باید آزمون را ویرایش کنید و این گزینه را روی «بله» قرار دهید.

رفع مشکل: عکس سؤالات در موبایل کامل دیده نمی‌شود

اگر نیاز دارید که یک عکس با طول زیاد را در متن سؤالات یا گزینه‌ها قرار دهید به طوری که در همه رزولوشن‌ها به خوبی دیده شود، بهترین کار این است که هنگام درج عکس، Width را به صورت زیر وارد کنید:

۱۰۰%

و Height را به صورت زیر:

auto

مانند تصویر زیر:

با این حالت، عکس در همه ابعاد، کل محدوده عکس را خواهد گرفت.

نکته مهم برای برگزاری آزمون همزمان

هر آزمونی که برگزار می شود، درخواست متعددی از سوی کاربر به سمت سرور ارسال می گردد. همین امر سبب می شود که حضور آنلاین و همزمان کاربران متعدد برای یک آزمون یا نظرسنجی سبب ایجاد اختلال در سرور گردد. در این حالت صفحات به درستی لود نمی شود. برخی کاربران با صفحه سفید مواجه می شوند و به طور کلی اختلالاتی در برگزاری آزمون مشاهده خواهد شد. به همین دلیل آزمون یا نظرسنجی خود را تنها زمانی همزمان برگزار کنید که تعداد افراد شرکت کننده حداکثر ده نفر باشد. در شرکت کنندگان بیش از ده نفر،‌ بازه زمانی آزمون را بیشتر کنید. مثلا به گونه ای تنظیم کنید که کاربران بتوانند طی چند ساعت یا چند روز برای آزمون مراجعه کنند.

رفع یک مشکل: هیچ سؤالی در آزمون نمایش داده نمی‌شود!؟

اگر هنگام ورود به آزمون هیچ سؤالی مشاهده نمی‌شود، معمولاً به این دلیل است که شما در هنگام تعریف آزمون، آزمون را «چند-درسی» در نظر گرفته‌اید اما هنوز هیچ درسی تعریف نکرده‌اید و سؤالات دروس را مشخص نکرده‌اید.

راه رفع مشکل:

اگر آزمون شما چند-درسی نیست و اشتباهاً این گزینه را انتخاب کرده‌اید، آزمون را ویرایش کنید و گزینه «آیا این آزمون، یک آزمون چند-درسی است؟» را روی «خیر» قرار دهید.

اگر آزمون، واقعاً چند-درسی است، از منوی امکانات آزمون، «مدریت درس‌ها» را انتخاب کنید و دروس و سؤالات هر درس را مشخص کنید.

سایر سوالات خود درباره بخش آزمون را در قسمت دیدگاه ها در همین صفحه مطرح کنید: 

هیچ نظری وجود ندارد

فهرست